Sevgili hemşehrilerim ve çok değerli Babadağlı Sanayici İşadamları Derneği Üyeleri,

Yaklaşık 5 dönemdir yerine getirdiğim yönetim kurulu üyeliği sonrası beni bu onurlu göreve getirdiğiniz için şükranlarımı sunarım. Bugüne kadar beraber görev yaptığım başkanlarım ve tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma da teşekkürü borç bilirim. 11. Dönem’de yeni, dinamik ve heyecanlı bir ekiple ve sizlerin de desteği ile güzel işlere imza atacağımıza inanıyoruz.

Bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapacak olduğumuz tüm etkinliklerde önceliğimiz şehrimiz, ilçemiz ve derneğimiz olacaktır. Hedefimiz her zaman ilçemizi diğer ilçelerden ve derneğimizi diğer STK’lerden daha ön plana çıkarmak için çalışmaktır. Bu çalışmalar dahilinde başkan yardımcısı olarak görev yaptığım 10. Dönem Yönetimi’mizle hayata geçirdiğimiz, şehrimiz için de önemine inandığımız “Turizm Yolunda Babadağ” Projesi ilk önceliğimiz olarak gündemimizde olacak. Bu proje kapsamında bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz BabaFest Festivali, Babadağ Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Alligatör firmasıyla ortaklaşa yaptığımız Sokak Boyama-Renovasyon Projesi, DETGİS ile gerçekleştirdiğimiz Dünya Türk Havlu Bornoz Günü Basın Lansmanı, Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü ile “1907 Okul 1907 Pota” Projesi, Euroleague Şampiyonluk Kupası Babadağ Lansmanı ve son olarak da “Ses Kardeşim” Projesiyle adımızı tüm Türkiye’de duyurduk.

11. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımla hedefimiz özellikle BabaFest Festivali’ni marka hâline getirip, ulusal bir boyuta taşımaktır. Aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Babadağ meydan düzenlemesi, Babadağ Belediyemizin yapmayı planladığı tekstil müzesi ve yerel ürün satış noktası, tarihi Arif Zorlu Evi Pansiyonu ve yayla turizmi projelerinin en büyük destekçisi ve takipçisi olacağız.

Şüphesiz ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyayı etkisine alan ekonomi politikaları 3. Dünya Savaşı’nın temelleri olarak yorumlanmaktadır. Çin, İran ve ülkemize yönelik ticaret savaşları olarak adlandırılan uygulamalar ve tüm dünyada ekonomik daralmaya sebep olacak yaptırımlar başta Rusya ve Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyada büyük tepki görmektedir. Bu bağlamda ülke olarak tüm konsantrasyonumuzu ekonomiye yönelterek sanayi, turizm ve teknoloji alanlarında gerekli adımların atılması, uzun dönemli büyüme politikalarının yürürlüğe girmesi, kamusal tasarrufların artması ve taahhüt edilen yapısal reformların ivedilikle hayata geçirilmesi, giderek çetinleşen bu savaşa hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır.

Döviz kurlarındaki hareketlilik dolayısıyla oluşan enflasyonist baskı ve faiz artışları, reel sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri zor durumda bırakmaya devam etmektedir. Satışlarını ihracat yaparak dengeleyen firmalarımız kısa dönemde kârlılıklarını korurken, orta ve uzun dönemde üretimlerinin büyük oranda ithalata bağımlı olması sebebiyle ciddi zararlara maruz kalmaktadır. Firmalarımızın bu dönemde risk almadan pozisyonlarını korumaları ve işlerine konsantre olmalarının olası zararları en aza indirgeyeceğini düşünüyorum.

Üyelerimizin desteğini ve gücünü her zaman hissettiğimiz, beraber hiç yorulmadan yürüyeceğimiz bu yolda, Allah bizleri mahcup etmesin diyorum.

Hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Şeref ARPACI